Pomoc dla poszkodowanych przez Brexit:
Celem Programu Re_Open UK jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z UE, które dotknęły przedsiębiorców działających na terenie Polski, w szczególności mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
Termin naboru do Program Re_Open UK:
- 6 -27 marca 2023 (*przedłużony do 7 kwietnia)
Na co możesz przeznaczyć dofinansowanie?
Typ 1: Nowe kierunki eksportu
Dofinansowanie dotyczy udziału w roli wystawcy w międzynarodowych imprezach targowych lub wystawienniczych oraz organizacji i udziału w misjach gospodarczych.
Typ 2: Re_start inwestycyjny
Pomoc będzie ukierunkowana na stworzenie nowej lub poszerzenie/uaktualnienie dotychczasowej oferty przedsiębiorstwa, a efektem działań inwestycyjnych będzie wprowadzenie zmian w prowadzonej działalności gospodarczej, które wymuszone zostały negatywnymi skutkami Brexit.
Typ 3: Akcja adaptacja do zmian
Dofinansowanie otrzymają projekty, które mają na celu adaptację przedsiębiorstw do nowych uwarunkowań wymiany handlowej ze Zjednoczonym Królestwem, a także projekty, dzięki którym przedsiębiorcy uzyskają profesjonalne doradztwo związane z możliwościami rozwojowymi na nowych rynkach
- Grupa 1 – przedsiębiorcy, którzy zamierzają kontynuować współpracę ze Zjednoczonym Królestwem i potrzebują podjąć działania związane z adaptacją swojego przedsiębiorstwa do nowych warunków wymiany handlowej,
- Grupa 2 – przedsiębiorcy którzy ze względu na ograniczenia wprowadzone w Umowie o handlu i współpracy między UE i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem, z drugiej strony, muszą poszukiwać nowych rynków dla swoich produktów (wyrobów i usług).
Typ 4: Brexit bez straty
Wyłącznie w formie pomocy de minimis. Pomoc dotyczy udokumentowanych, rzeczywiście poniesionych kosztów przez przedsiębiorcę, które są bezpośrednio i wyłącznie związane z Brexit i stanowią odpowiedź na zdiagnozowane skutki wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z UE.
*Dla typu 1. Nowe kierunki eksportu, typu 2. Re_start inwestycyjny, oraz typu 3. Akcja adaptacja do zmian, okres realizacji projektu rozpoczyna się po dniu złożenia wniosku o dofinansowanie.
Typ 5: Brexit bez straty – rekompensaty (NOWOŚĆ!)
Pomoc w formie pomocy de minimis – 100% dofinansowania dla wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od wielkości. Wystarczy udokumentować spadek obrotów w roku 2021 względem 2019 spowodowany Brexitem. Wnioski o dofinansowanie można składać do 7 kwietnia 2023. To jedyny nabór wniosków o udzielenie rekompensat pobrexitowych!
Wartość kosztów kwalifikowalnych projektu:
- minimalna: 10 000 Euro
- maksymalna: 5 000 000 Euro
Limity dla kosztów kwalifikowalnych:
- związanych z inwestycjami (roboty budowlane, środki trwałe, wartości niematerialne i prawne) wynosi 5 000 000 EUR,
- związanych z opracowaniem modelu biznesowego/strategii rozwoju wynosi 15 000 EUR,
- związanych z udziałem w targach, wystawach o charakterze międzynarodowym, organizacją i udziałem w misjach gospodarczych wynosi 50 000 EUR.
W ramach jednego projektu można łączyć typy:
1. Nowe kierunki eksportu,
2. Re_start inwestycyjny,
3. Akcja adaptacja do zmian.
Wybrane kryteria wyboru projektów Re_Oupen UK:
1. Negatywny wpływ Brexit na wnioskodawcę – potrzeba realizacji projektu.
2. Wpływ projektu na przeciwdziałanie negatywnym skutkom Brexit.
3. Wydatki w ramach projektu są kwalifikowalne w ramach Programu Re_Open UK.
4. Projekt spełnia wszystkie warunki obligatoryjne dla typu 2 Re_start inwestycyjny, wskazane w Programie Re_Open UK (jeśli dotyczy).
Szczegóły Programu Re_Open UK
Jest to program ogólnopolski, a funkcję Podmiotu Zarządzającego pełni Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przejdź do strony grantodawcy:
Jesteś zainteresowany wsparciem finansowym?
Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej lub potrzebujesz kompleksowego wsparcia w przygotowaniu wniosku i rozliczeniu dofinansowania. Napisz do nas: