Aktualności

Zmiana terminów przyjęcia standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju dla określonych sektorów i jednostek z państw trzecich

Opublikowano: 29.07.2024

Fundacja IPS informuje o przyjęciu przez Komisję Europejską 29 kwietnia 2024 r. dyrektywy odraczającej o dwa lata obowiązki sprawozdawcze dla określonych sektorów i przedsiębiorstw z państw spoza UE.

Spis Treści

  1. Wprowadzenie
  2. Przyjęcie dyrektywy przez Komisję Europejską
  3. Ostateczna aprobata przez Radę UE
  4. Przesunięcie terminu przyjęcia standardów ESRS
  5. Nowe przepisy dotyczące ESRS
  6. Dłuższy czas na raportowanie
  7. Proces prawny przyjęcia dyrektywy
  8. Wyzwania dla MŚP
  9. Uzasadnienie odroczenia obowiązków sprawozdawczych
  10. Rola Fundacji IPS
  11. Jak możemy pomóc?

Czas czytania artykułu to około 7 min.

Rada UE przyjęła dyrektywę odraczającą


Rada UE ostatecznie zaaprobowała dyrektywę dotyczącą przedłużenia terminów wprowadzenia standardów sprawozdawczości w obszarze zrównoważonego rozwoju dla wybranych sektorów oraz firm spoza Unii Europejskiej. Nowe przepisy wprowadzają zmiany w dyrektywie dotyczącej sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), dając zainteresowanym stronom więcej czasu na adaptację do europejskich standardów sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (ESRS). Ten krok stanowi finałowy etap procesu decyzyjnego, który miał na celu usprawnienie regulacji dotyczących sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.

Przesunięcie terminu przyjęcia standardów ESRS sektorowych oraz ESRS dla jednostek z państw trzecich


W dyrektywie dotyczącej raportowania przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), jednostki objęte jej zakresem są zobowiązane do uwzględnienia informacji dotyczących ESG w swoich raportach działalności. Te informacje muszą być przygotowywane zgodnie z europejskimi standardami sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (ESRS), które zostaną przyjęte przez Komisję Europejską w formie aktów delegowanych.

Komisja Europejska została upoważniona do opracowania czterech zestawów standardów ESRS, obejmujących:

  1. pełne ESRS;
  2. uproszczone ESRS;
  3. sektorowe ESRS;
  4. ESRS dla jednostek z państw trzecich.

Pierwszy zestaw zasad europejskich standardów sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (ESRS) został przyjęty przez Komisję Europejską 31 lipca 2023 roku. Określa on ogólne wymogi dotyczące sprawozdawczości w dziedzinie zrównoważonego rozwoju we wszystkich sektorach gospodarki. Zgodnie z dyrektywą CSRD, przyjęcie sektorowych (branżowych) ESRS miało nastąpić do końca czerwca 2024 roku, jednak to wydarzenie zostało opóźnione.

W związku ze świadomością wyzwań i obciążeń związanych z wprowadzeniem standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), Komisja Europejska złożyła wniosek o przesunięcie daty przyjęcia standardów sektorowych ESRS oraz ESRS dla jednostek z państw trzecich o dodatkowe 2 lata, do 30 czerwca 2026 roku. Celem decyzji odraczającej termin wprowadzenia ESRS było m.in. umożliwienie jednostkom zobowiązanym do sprawozdawczości skoncentrowanie się na wdrożeniu pierwszego zestawu ESRS oraz początkowe ograniczenie wymogów sprawozdawczych do absolutnego minimum.

Warto zaznaczyć, że decyzja o przesunięciu terminu nie wpłynęła na oryginalny termin przyjęcia uproszczonych Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS), które nadal mają być wprowadzone do 30 czerwca 2024 roku.

Dłuższy czas na raportowanie


Przyjęta 29 kwietnia 2024 r., przez Komisję Europejską, dyrektywa przesuwa termin przyjęcia sektorowych standardów sprawozdawczości dotyczących zrównoważonego rozwoju dla firm z Unii Europejskiej oraz ogólnych standardów dla przedsiębiorstw spoza UE na 30 czerwca 2026 roku. To rozporządzenie umożliwi przedsiębiorstwom skoncentrowanie się na wdrożeniu pierwszego zestawu ESRS, co przyczyni się do ograniczenia wymogów sprawozdawczych do absolutnego minimum.

Dodatkowo, przedłużenie terminu pozwoli na bardziej dogłębne opracowanie standardów sektorowych oraz ogólnych standardów dla firm spoza UE, co zapewni im odpowiednią ilość czasu na przygotowanie się do ich wdrożenia.

Jak wygląda dalej proces prawny?


Rada UE zatwierdziła stanowisko Parlamentu Europejskiego, co jest kluczowym krokiem w procesie uchwalania aktu ustawodawczego. Ostateczne przyjęcie tego aktu oznacza, że dyrektywa została formalnie zaakceptowana przez instytucje UE.

Po podpisaniu przez przewodniczących Parlamentu Europejskiego i Rady, dyrektywa zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Wtedy to stanie się prawnie wiążącym dokumentem.

Dyrektywa wejdzie w życie dwudziestego dnia po jej publikacji, co oznacza, że przepisy w niej zawarte będą obowiązywać od tego momentu we wszystkich krajach członkowskich UE.

MŚP w centrum uwagi – sprawozdawczość obciążeniem dla MŚP


W swoim najnowszym komunikacie pt.: „Długoterminowa konkurencyjność UE: perspektywa na przyszłość po 2030 r.”, Komisja Europejska wskazała sprawozdawczość jako jedno z kluczowych obciążeń dla przedsiębiorstw, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). W odpowiedzi na te wyzwania, Komisja UE zaproponowała zmniejszenie wymogów sprawozdawczych o 25%, nie narażając jednak podstawowych celów polityki.

Obecne przepisy Unii Europejskiej nakładają na spółki notowane na giełdzie obowiązek ujawniania informacji dotyczących ryzyka i możliwości związanych z kwestiami społecznymi i środowiskowymi. W dniu 31 lipca 2023 r. Komisja przyjęła pierwsze standardy przekrojowe oraz standardy dotyczące zrównoważonego rozwoju. Aktualnie zatwierdzona dyrektywa wprowadza dwuletnie opóźnienie w publikacji standardów sektorowych oraz standardów dotyczących przedsiębiorstw spoza Unii Europejskiej. Ma to umożliwić firmom więcej czasu na przystosowanie się do pierwszego zestawu standardów oraz przygotowanie się do wdrożenia kolejnych. Dyrektywa ta jest integralną częścią pierwszego pakietu środków mających na celu uproszczenie wymogów sprawozdawczych i jest spójna z zestawem wsparcia dla MŚP.

Uzasadnienie odroczenia obowiązków sprawozdawczych


„W komunikacie pt. „Długoterminowa konkurencyjność UE: perspektywa na przyszłość po 2030 r.” Komisja podkreśliła znaczenie systemu regulacyjnego, który gwarantuje osiąganie zakładanych celów przy minimalnych kosztach. W związku z tym Komisja zobowiązała się do podjęcia nowych działań w celu racjonalizacji i uproszczenia wymogów sprawozdawczych, aby ostatecznie zmniejszyć te obciążenia o 25%, bez podważania odnośnych celów politycznych.”

Wymogi raportowania są kluczowe dla egzekwowania przepisów i monitorowania ich przestrzegania. Chociaż niosą one pewne koszty, korzyści związane z monitorowaniem i zgodnością z polityką często je kompensują. Niemniej jednak mogą one nierównomiernie obciążać MŚP i mikroprzedsiębiorstwa. Dlatego ważne jest, aby dać firmom odpowiednio dużo czasu na przygotowanie się do nowych wymogów raportowania, aby uniknąć nadmiernych obciążeń, powtarzalności lub przestarzałych zobowiązań, a także nieefektywnych terminów i częstotliwości raportowania lub nieodpowiednich metod zbierania danych.

Najważniejsze jest więc uprościć wymogi raportowania i zmniejszyć obciążenie administracyjne. W tym celu wniosek zakłada zracjonalizowanie obowiązków raportowania poprzez wydłużenie terminu przyjęcia standardów raportowania zrównoważonego rozwoju dla określonych branż i przedsiębiorstw spoza Unii Europejskiej.

W dyrektywie o rachunkowości (2013/34/UE), która została zmieniona przez dyrektywę dotyczącą sprawozdawczości przedsiębiorstw w obszarze zrównoważonego rozwoju (CSRD – 2022/2464), duże przedsiębiorstwa, MŚP notowane na rynku regulowanym oraz jednostki dominujące dużych grup zostały zobowiązane do umieszczenia w osobnej sekcji swojego sprawozdania informacji potrzebnych do zrozumienia wpływu działalności przedsiębiorstwa na kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem, oraz informacji potrzebnych do zrozumienia wpływu tych kwestii na rozwój, wyniki i sytuację przedsiębiorstwa.

Przekazywanie tych informacji musi odbywać się zgodnie z europejskimi standardami sprawozdawczości dotyczącymi zrównoważonego rozwoju (ESRS). Komisja będzie je przyjmować poprzez akty delegowane, uwzględniając opinie techniczne przedstawione przez EFRAG. ESRS muszą określać zawartość oraz w odpowiednich przypadkach, strukturę, która ma być wykorzystywana do prezentacji tych informacji.

Jak możemy pomóc jako Fundacja IPS?


Fundacja IPS wspiera polskie małe i średnie przedsiębiorstwa poprzez promowanie postawy społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) oraz udostępnianie niezbędnej wiedzy dotyczącej wdrażania praktyk CSR.

Nasz zespół składa się z ekspertów, którzy opracowują konkretne praktyki CSR, oparte na zgromadzonej wiedzy o prowadzonej działalności oraz badaniu obszarów CSR, które harmonizują się z strategią biznesową przedsiębiorstwa, potrzebami społeczności lokalnych oraz możliwościami współpracy z instytucjami publicznymi i organizacjami pozarządowymi. Nasze działania są zgodne z wytycznymi ISO 26000.

Dzięki współpracy z wieloma ekspertami, przedsiębiorcami, naukowcami oraz przedstawicielami trzeciego sektora, opracowaliśmy darmową publikację, która stanowi nieoceniony przewodnik w procesie kształtowania odpowiedzialnego zarządzania przedsiębiorstwem w sektorze MŚP. Publikacja uwzględnia nasze lokalne uwarunkowania oraz krajowe priorytety, aby wspierać przedsiębiorstwa w budowaniu modelu zarządzania z odpowiedzialnością społeczną.

Masz pytania? Napisz na csr@fips.pl

Najnowsze aktualności

Budowanie zaufania w biznesie poprzez wiarygodność i zaangażowanie. Kluczowe elementy sukcesu.

Budowanie zaufania w biznesie poprzez wiarygodność i zaangażowanie. Kluczowe elementy sukcesu.

Spis treści Wstęp. Uczciwość jako fundament budowania zaufania. Transparentność jako kluczowa cecha. Zaangażowanie jako dowód zaufania. Jakie inne czynniki budują zaufanie w biznesie? Podsumowanie. Integracja Polskiego Biznesu (IPB) - Wsparcie dla MŚP. F
Promujemy odpowiedzialny biznes

Promujemy odpowiedzialny biznes

Chcielibyśmy podzielić się naszym podejściem do kluczowych wyzwań, przed którymi stoją małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce, szczególnie w kontekście wdrażania działań CSR i ESG: Promujemy CSR Jako Fundacja aktywnie promujemy odpowiedzialny biznes, koncentrując się na lokalnych i krajowy